Lehed

20070426

Mida Ilje rääkis vasakpoolsete kohta

Kunagi gümnaasiumis oli meil selline ajaloo ja kodanikuõpetuse õpetaja, kes sai hakkama väitega - vasakpoolsete ja parempoolsete erinevus on see, et vasakpoolsed tähtsustavad rohkem riiki ja parempoolsed inimest. Minu küsimuse peale, et miks siis loetakse anarhiste vasakpoolseteks ja natse parempoolseteks, vastas ta ainult, et see on hoopis teine teema ja viis jutu mujale. Üldiselt oli tegemist mõttetu õpetajaga, kes peale õpikust ettelugemise rääkis põhiliselt ainult sellest, kuidas Laar on ikka üle Eesti mees ja tippajaloolane ning et Arjakas on jobu. Põhimõtetelt oli tegemist suhteliselt natsiga, tema populaarsuse kohta õpilaste hulgas räägib vist kõige paremini asjaolu, et õpilased, kellele ta klassijuhataja oli, kinkisid talle lõpetamise puhul vibraatori. Andsid ilusti viisakalt pärast lõputunnistuste kättesaamist üle, et enam kuidagi kooli lõpetamist mõjutada ei saaks. Nüüd on see õpetaja kusagil Tartu koolis - vahepeal olevat Forseliuses olnud, nüüd räägitavasti Raatuses. Olgu koolitee tema õpilastele kerge!

See õpetaja tuli meelde, kui lugesin kohaliku blogosfääri intelligente, kes üritavad vasakpoolsust peksta retoorikaga teemal NSVLiit või astmeline tulumaks. Seega, palun neil parempoolsetel, kes ikka veel hoiavad aus ühemõõtmelist poliitilist jaotust, minna ja vaadata vikipeediast artiklit "poliitiline kompass" ja mõtiskleda teemal, kas nende põhimõtted on samad, mis Natsi-Saksamaal ja kas nad ikka veel toetavad segregatsiooni.

Astmelise tulumaksuga vehkimine on veel eriti solvav, kuna ma võin ju olla vasakpoolne ja mõned vasakpoolsed toetavad astmelist tulumaksu, aga see ei tähenda, et ma naiivne oleks. Astmeline tulumaks on ääretult ebapraktiline idee, ajab riigimasina üle mõistuse suureks ja forsseerib riigi sekkumist inimese eraellu; samas, paremliberaalide pidev maksude vähendamine on samuti kahe otsaga asi, kõige parem on seda vist näha politsei- ja kiirabitöö kvaliteedi languses.
(ilmselt jätkub kunagi)

P.S. Ahjaa, miks Ilje ? Sest Ilje Piir oli selle alguses mainitud õpetaja nimi, rahu nende vaeste õpilaste hingele, kes tema "õpetamist" praegu taluma peavad.

2 kommentaari:

OV ütles ...

Pada sõimab katelt, meenus kui lugesin sissekannet. Maksude alandamine on tegelikult üleforsseeritud teema. See tühine alandamine on vastukaaluks senisele maksutulude suurenemisele (kuna kodanikud muutuvad järjest enam ausateks ja maksud laekuvad paremini), ehk teisisõnu on eesmärk hoida riigikulud SKP-sse protsentuaalselt kindlal tasemel. Näiteks Euroopa Liiduga ühinemisel lisandus käibemaks uuele kinnisvarale, mis kasvataski maksutulusid hüppeliselt pea protsendi võrra SKP-st. Samuti oli uuele kinnisvarale lisandunud käibemaks algse kinnisvara buumi käimalükkaja, siis veel rootslaste invasioon pangandusse ja ralli läkski lahti.
Nõo Reaalgümnaasiumi lõpetanuna peaksid sul nagu matemaatika, loogika ja arutlusoskus olemas olema. Lugemissoovitus.

Ray D. Noper ütles ...

On olemas, on olemas.... Ja maksude alandamise positiivsetest mõjudest saan ka aru, kuid kogu teema ongi praeguses populistlikus süsteemis - vähendame makse ja seejärel maksame raha veidratesse kohtadesse (vt. skeptik.ee uurimine pommivitsa teemadel), lõpuks ongi situatsioon, kus vajalikesse kohtadesse raha juurde anda millegipärast ei saa...

Aga muidu oligi kogu point selles, et ei saa poolt poliitilist spektrit ühe väikese tähtsusega idee alla panna; ning et on õpetajaid, kelle jaoks õpilastele valetamine poliitilistel kaalutlustel probleem ei ole; ning mis tuleneb lineaarsest maailmapildist.

Aga tänan tähelepanu eest, sellegipoolest, järgmine kord kirjutan teksti viisakalt lõpuni, mitte ei pane poole drafti päält 'Publish' :P