Lehed

20060125

[POLIITIKA] Inspireerituna Prontost

Antud jutt siis inspireeritud Pronto ühest artiklist.


On üks idee, millest ma olen ka [noor]poliitikuile õllelauas rääkinud, kuid enamasti nendega nõustunud, et hetkel selle idee välja käimine oleks poliitiline enesetapp.
Nimelt.
a) Vanglakaristus ainult nn. parandamatutele;
b) asendada enamus karistusi (k.a. liiklustrahvid jne.) nn. sundtöötrahviga;
c) sundtöötrahvi saab tasuda ainult riigile/kov-le tööd tehes;
d) töö eest makstakse vastavalt oskusnõuetele - tänavate koristamise eest miinimumpalk, oskustöölisele 2-4x miinimum jne.;
e) palka ei maksta välja, selle asemel vähendatakse trahvisummat kuni 0-ni;
e) seejuures pakub riik võimalust täiendkoolituseks, mis võimaldaks trahvi kiiremini ära maksta ja varem sundtöökoormast vabaneda.

Mida see lahendaks ?
Vanglakohtade järgi oleks vähem vajadust, karistatute ülalpidamiseks kuluvad summad väheneksid.
Karistatutel tekiks huvi riikliku koolituse suhtes, sellega suureneb tõenäosus, et ta pärast karistuse kandmist ühiskonda sulandub, see omakorda vähendaks retsidiivsust..

Antud lahendus muudaks eriti efektiivseks liiklustrahvid - mis motiveeriks näiteks tippjuhti rohkem kiirusepiirangust kinni pidama, 2500 krooni trahvi või kuu aega 9-17 sundtööd (mis hakkab kindlasti segama - kui mitte võimatuks muutma - põhitegevust) ?

Senised vastuargumendid (ja kommentaarid):
"Tahad Eesti Vabariigist Gulagi teha ?" - ei, selleks peaks Karistusseadustikku muutma
"See on vasakpoolne jutt, sest selline karistus ründab eelkõige kõrgepalgalisi !" - kas nt. Soome moodi palgast sõltuvad trahvid oleks parem idee ? Kui lähed vangi, oled niivõinii /screwed/, see variant ehk õpetab vähemalt mõne oskuse juurde...

Aga see on niivõinii kõigest minu 2c.

Kommentaare ei ole: