Lehed

20051114

[POLIITIKA] Kodakondsusest ja inimestest


(Antud postituse üle olen ma mõtisklenud juba hulk aega, nüüd lõpuks leidsin viitsimist, et see ka ära vormistada...)

Ühes teatavas[0] blogis, kuhu tundub kogunevat neokonservatiivne element, heideti Eesti riigile ette kodakondsuse andmise karmust. Kommenteerija austatud emale ei olevat nimelt antud kodakondsust, hoolimata sellest, et tegemist on ausa inimesega, kelle lastest on saanud kodanikud, kelle abikaasa on kodanik jne. Ok, ma parem siis tsiteerin:
Groove kirjutas:
    /snip/
    Aga miks süüdistatakse neid venelasi kes on jäänud siia,Eestisse, elama?Et teie olete okupantid-"tiblad kaoge minema!" Vabandust...Minu ema elab Eestis aastast 1983,töötab,maksab(oma "halli"passiga) makse, mida ka kodanikud maksavad(ainult et ei saa selle eest mida nemad saavad) ta on 2 kodaniku ema(!). Ta on kodanikuga abielus. Ja tal ei anta selle riigi kodakonsust?! Ütle palun, kus veel normaalses(!) Euroopa riigis(v.a Lätis) võib selline olukord tekkida? Ok-ta ei tea nii hästi eesti keelt, et vabalt rääkida, aga nii palju kui töö jaoks on vaja ta valdab-miks ta peab kuulma, et ta on "okupant"?! "Ja mingu te kõik oma Venemaale!"(vaatamata sellele et ta on hoopis juut(!))
    /snip/

Kuna antud blogi omanik on ühe teatava[1] riigi, selle poliitika ja olemuse tulihingeline toetaja, siis toome paar võrdlust (võrdsuse huvides inglise keeles)

Väljavõte 1 [2]:

Adults may acquire X citizenship by naturalization at the discretion of the
Minister of the Interior and subject to a number of requirements, such as:
    * they must have resided in X for three years out of five years preceding the day of submission of the application;  
    * they are entitled to reside in X permanently and have settled or intended to settle in X;
    * they have renounced their prior nationality, or have proved that they will cease to be foreign nationals upon becoming X citizens.

Väljavõte 2 [3]:
    * be at least 15 years of age;
    * have general knowledge of Y needed in everyday life;
    * have knowledge of the Constitution of the Y and the Citizenship Act;
    * have a permanent legal income which ensures his or her own subsistence and that of his or her dependants;
    * be loyal to the Y state;
    * take an oath: In applying for Y citizenship, I swear to be loyal to the constitutional order of Y.

Väljavõte 3 [4]
    * hold indefinite leave to remain in the Z // snip //
    * have lived legally in the Z for three years
    * pass the Life in the Z Test unless exempted. Those aged 65 or over may be able to claim exemption, as are those who attend combined Z language and citizenship classes. Proof of passing the test must be supplied with one's application for naturalisation.
    * meet specified [Z võimalikud keeled] language competence standards. Those who pass the Life in the Z Test are deemed to meet English language requirements.
    
Kes nõuab kodakondsuse taotlejatelt rohkem - kas riik, mis nõuab elementaarset lojaalsust ja elementaarseid teadmisi oma põhiseadusest või riik, mis nõuab, et taotlejalt loobumist tema rahvusest ?

Eesti on nn. sovjetiaja immigrantide suhtes olnud üllatavalt tolerantne, ei topi neid ennetavalt okastraatide taha, ei pane vanglatesse kinni, ei tulista neid valimatult, ei saada neid o. Eelpool mainitud kommenteerija Groove'i ema on aga kindlasti immigrant, kui pole 22 aastaga suutnud õppida selgeks kohalikku keelt piisavalt, et teha ära kodakondsuseksameid, et tõestada riigile oma lojaalsust. Miks peaks riik talle rohkem andma, kui ta ise riigile ?

Vastake mulle, kahepalgelised neokonid....

Vastavad lingid:
[0] [1] [2] [3] [4]

Kommentaare ei ole: